Ветеринарна біотехнологія. – 2018. – Вип. 32(1). – С. 265–271. https://doi.org/10.31073/vet_biotech32(1)-34
СТЕГНІЙ Б.Т., д-р вет. наук, професор, академік НААН України, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., МАЙБОРОДА О.В., мол. наук. сп., e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., МЕДВІДЬ К.О., канд. вет. наук, ст. наук. сп., e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., МУЗИКА Д.В., д-р вет. наук, ст. наук. сп., e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., РУЛА О.М., канд. вет. наук, ст. наук. сп., e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Національний науковий центр «Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини», НААН України
ДИНАМІКА ФОРМУВАННЯ ІМУННОЇ ВІДПОВІДІ У КУРЕЙ ПІСЛЯ ЩЕПЛЕННЯ ІНАКТИВОВАНОЮ БІВАЛЕНТНОЮ ВАКЦИНОЮ ПРОТИ САЛЬМОНЕЛЬОЗУ ПТИЦІ
У статті представлені результати щодо вивчення динаміки формування імунної відповіді курей після щеплення інактивованою бівалентною вакциною проти сальмонельозів птиці. Встановлено, що даний препарат активно впливає на гуморальну ланку імунної відповіді, це підтверджується інтенсивним утворенням та накопиченням В-лімфоцитів, які продукують імуноглобуліни. У птиці після інфікування штамами Salmonella Enteritidis М та Salmonella Typhimurium B спостерігали зменшення відсоткової кількості клітин з поверхневим маркером CD4 у сліпокишковому мигдалику до 10-ї доби спостереження, що може свідчити про транзиторні імуносупресивні властивості збудника. Встановлено зростання кількості клітин, що продукують IgM у щеплених вакциною курчат 1-ї і 2-ї групи з 7-ї по 21-шу добу. Було відмічено, що рівень IgА-продукуючих клітин у курчат 2-ї дослідної групи на 21-у та 51-у добу у 2 рази вищий ніж у курчат 1-ої групи,що свідчить про імуностимулюючий вплив вакцини.
Ключові слова: сальмонельоз птиці, інактивована вакцина, мукозальний імунітет.
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ