Ветеринарна біотехнологія. – 2023. – Вип. 42. – С. 133-141. https://doi.org/10.31073/vet_biotech42-15
КИЇВСЬКА Г.В.1, канд. вет. наук, ст. наук. сп., e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., МЕЖЕНСЬКИЙ А.О.2, Dr. Vet. Sci., доцент, ст. наук. сп., e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., ЛИТВИНЕНКО О.П.1, канд. вет. наук, ст. наук. сп., e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., СУШКО М.І.1, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., МАНДИГРА С.С.1, канд. вет. наук, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., ДЕДОК Л.А.1, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., СКОРОХОД С.В.1, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., ДАЦЕНКО Р.А.1, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
1Державний науково-дослідний інститут з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи
2Інститут ветеринарної медицини НААН
ДОСЛІДЖЕННЯ ПОШИРЕННЯ ТА ВИДОВОГО СКЛАДУ КЛІЩІВ НА ТЕРИТОРІЇ ПІВДЕННИХ І ПІВДЕННО-СХІДНИХ ОБЛАСТЕЙ УКРАЇНИ
Вступ. Трансмісивні захворювання є однією з найбільших загроз для людей і тварин. Основними переносниками інфекційних захворювань є комарі, кліщі, клопи, мошки, блохи. Кліщі є другими за значущістю переносниками інфекційних захворювань після комарів, створюючи великі проблеми для здоров’я людей та тварин у всьому світі.
Україна ендемічна за багатьма природно-вогнищевими захворюваннями, більшість з яких є особливо небезпечними інфекціями, загальними для людини і тварин. Саме тому вивчення популяцій переносників цих хвороб є актуальним.
Мета роботи. Вивчити поширення та видового складу кліщів як переносників інфекційних хвороб на територіях можливого контакту кліщ-тварина, кліщ-людина у південних та південно-східних областях України.
Матеріали та методи дослідження. Збір кліщів здійснювався в рамках спільного міжнародного наукового проекту «Посилення біозахисту у боротьбі зі збудниками критичних щодо поширення в Україні хвороб тварин» між Державним науково-дослідним інститутом з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (м. Київ, Україна) та Інститутом Фрідріха Льоффлера (Німеччина). Дослідження фінансувалося Міністерством закордонних справ Німеччини.
Кліщі були зібрані протягом 2019–2021 рр. У 2019 р. їх збирали в Одеській, Херсонській, Запорізькій та Харківській областях; у 2020 р. – в Одеській, Миколаївській, Херсонській, Запорізькій областях; у 2021 р. – в Одеській, Херсонській, Миколаївській, Запорізькій та Харківській областях. Кліщів збирали у весняний та осінній періоди на «прапор» та на тваринах.
Видова приналежність кліщів визначалася, виходячи з морфологічної будови кліщів. Морфологічну ідентифікацію кліщів проводили у лабораторних умовах. Перед дослідженням кліщів розміщували у чашці Петрі, яку опускали в охолодний елемент. Охолодний елемент поміщали у білу кювету з високими бортами. Після того як кліщі припиняли свою активність і ставали нерухомими, їх досліджували за допомогою стереоскопічного та звичайного мікроскопів.
Результати досліджень та їх обговорення. Протягом 2019–2021 рр. було зібрано 15644 кліща в Одеській, Херсонській, Миколаївській, Запорізькій та Харківській областях. Виявлено три види кліщів: Dermacentor marginatus – 7230 екз. (46,2% від усіх зібраних кліщів), Ixodes ricinus – 5317 екз. (34,0%) та Hyalomma marginatum – 3097 екз. (19,8%). Встановлено, що Dermacentor marginatus є домінантним видом серед кліщів, виявлених на Одещині (68,0% від загальної кількості кліщів, зібраних в області), в Херсонській (50,8%), Запорізькій (41,4%) та Харківській (88,1%) областях. На Миколаївщині найбільш поширені кліщі виду Ixodes ricinus (53,2%). Поширеність кліщів Hyalomma marginatum не перевищує розповсюдженість інших видів кліщів у жодному регіоні, проте найбільша їх кількість виявлена в Миколаївській області (43,53%), а найменша – у Харківській (0,17%).
Висновки та пропозиції:
1. Результати наших досліджень дозволяють виділити видовий склад кліщів у зонах найбільш ймовірного контакту кліщів з тваринами та людьми, що важливо з погляду виникнення та поширення трансмісивних хвороб.
2. Встановлено, що Dermacentor marginatus був домінантним видом кліщів, виявлених в Одеській (68,02% від загальної кількості кліщів, зібраних в області), Херсонській (50,77%), Запорізькій (41,39%) та Харківській (88,06%) області. На Миколаївщині найбільш поширені кліщі виду Ixodes ricinus (53,20%). Поширеність кліщів Hyalomma marginatum не перевищувала поширеність інших видів кліщів у жодному регіоні, проте найбільша їх кількість виявлена в Миколаївській області (43,53%), а найменша – у Харківській (0,17%).
3. Надалі необхідно провести дослідження кліщів для виявлення геномів збудників інфекційних захворювань, які можуть передаватися цими видами кліщів, з метою визначення ступеня інвазивності кліщів та їхньої ролі у поширенні хвороб.
Ключові слова: переносники, кліщі, Hyalomma marginatum, Ixodes ricinus та Dermacentor marginatus, поширення, інфекційні хвороби.
REFERENCES
Повний текст статті у форматі PDF